
-
IDF2010 - moje postřehy
Přestože jsem včera stačil dorazit až na půlku přednášky Davida Grudla o webových aplikací, druhá část programu na mě stihla udělat docela dojem. Jednoznačně jsem byl potešený organizací, snad jedině clip-on mikrofony chyběly a brzdilo to některé přednášky. Skvělá byla i spontaneita přednášejících, např. u Jirky Knesla bylo rozhodně zajímavé koukat i na psání kódu a přednášku to rozhodně nebrzdilo. Většina prezentací by si zasloužila hodiny dvě. U Davida Grudla by mi přišla přednáška prázdná. Na to, jak vytvořit v Nette autocomplete by se mohl udělat stránkový tutorial. Chtělo by se to spíše zaměřit na konkrétnější a zajímavější věci. Až na výjimky vypadali přednášející připraveně, někde mohl být projev plynulejší nebo přednáška mohla být lépe strukturovaná. Honza Král povídající o NoSQL by mohl začátek prezentace udělat přehlednější, byl určen lidem, co neznají základní pojmy u databází a právě pro ty to mohlo být špatně srozumitelné. Je mi dost líto, že jsem nestihl přednášku D. Steigerwalda o objektech v JavaScriptu, ohlasy u oběda byly docela pozitivní. Pro mě nejpřínosnější byly příklady z praxe od Jirky Knesla, zvlášť co se komunikace týče. Zároveň mě přesvědčil, abych důkladněji se věnoval testům u svých aplikací.Celkově mi příšlo IDF jako výcuc, který mohl mít na třídenní přednáškovou konferenci se skvělým obsahem. Příště by to chtělo stejnou či lepší úroveň přednášejících, delší a hlubší příspěvky, klidně více specializované. Přednášky by měly konceptuálně navazovat, systém "od všecho trochu" mi přijde trochu nešťastný. Vyhozených (studentských) šest stovek to ale nebylo.
-
Why it's wrong to implement features by popularity
Over at the Area51 forums on phpBB.com, where most of the public discussion around phpBB4 development is held, I overheard an argument saying that we should deploy a page where user incentives to new features should be listed and it would be possible to vote on them. While the idea of developing a products accustomed to users using their own opinions is nice, it simply will not work. -
Support Team na phpBB.com
Tenhle týden jsem byl přizván do Support Teamu na phpBB.com. Je to pro mě završení více než pětiletého zájmu o phpBB a poměrně aktivní účasti na české i mezinárodní scéně okolo tohoto skvělého fóra. Pořád si pamatuju, jak jsem se k phpBB, resp. i samotnému PHP dostal. V jednom nejmenované roce 2003 jsem odpověděl na žádost o správu jednoho fóra, které v tu dobu bylo v začátcích a potřebovalo někoho na manuální úpravy backendu a frontendu. Měl jsem v té době přečtenou knížku PHP pro úplné začátečníky (vřele doporučuju), ale měl jsem odhodlání, měl jsem ho fakt hodně. Když jsem nevěděl, prolez jsem dokumentaci a návody, ptal jsem se vyjímečně, abych nevypadal jako trotl. Mohl jsem si sice ušetřit mnoho práce, ale byl bych taky ochuzen o mnoho příjemných chvil kdy jsem „na to“ přišel. Takhle to šlo dál, až se shodou několika okolností ke mě nabídla okolností spravovat server phpBB.cz. Co povídám spravovat, bylo potřeba ho vůbec založit. Použili jsme systém United-NUKE a začátky byly lecjaké, rozhádané vedení, několik adminů, nestabilní tým a fungovali jsme ve stínu phpbbcz.com, které dělalo překlad. Vyžádalo to poměrně dost usílí, ale časem jsme získali překlad pro phpBB3, titul oficiální podpory, stabilní a kvalitní tým a stali jsme se českou a v mnoha případech i slovenskou jedničkou. S další aktivitou jsem se přesunul za hranice. Na phpBB.com je vždy čím přispět a ve volných chvílích jsem se rád zastavil a nechal radu nebo dvě. Netrvalo to víc než dva roky a dostal jsem oranžovou hodnost. Dneska je stav takový - vůči phpBB.cz mám velkou zodpovědnost, kterou nehodlám opustit. Je možné, že z časových důvodů nebudu moct fungovat na 100%, ale to jsem stejně nemohl už nějakou dobu. Pořád ale budu stát za směřováním phpBB.cz a pokusím se portál, který za měsíc oslaví tři roky, posunout ještě dál. -
Paranoia (některých) webhosterů
Tenhle týden jsem se na phpBB.cz setkal s další perličkou z vod českého webhostingu. Řešilo se proč nejde přidat podpis ve flashi. phpBB kontroluje rozměry a velikost souboru předtím, než ho pustí na stránky a na to je potřeba se připojit k danému serveru a soubor fyzicky zkontrolovat. Aby se systém k vzdálenému serveru připojil, je potřeba v nastavení PHP mít povolenou direktivu allow_url_fopen. První krok tedy mířil tam, nasměroval jsem uživatele, aby si v administraci našel část, kde jsou přehledně vypsány nastavení a zkontroloval tam hodnotu u této položky. A ejhle, dostal tuhle zprávu:Informace o vaší konfiguraci PHP nelze určit. Funkce phpinfo() byla z bezpečnostních důvodů vypnuta.
Dostalo mě to do mírných rozpaků, různé neseriózní praktiky chápu na freehostingu, kde jsou rizika na jiné úrovni. Na placeném hostingu, který jsem si objednal a zaplatil mi tohle přijde zvrhlé. Uživatel tedy napsal technické podpoře na radu a dostal tuto odpověď:Dobry den, phpinfo je opravdu vypnuta, z vystupu se da zjistit kompletni nastaveni serveru, coz z bezpecnostnich duvodu nechceme. Napiste prosim, co presne hledate, posleme vam potrebne informace.
Aspoň, že jsou vstřícní. Stejně ale celé to divadlo nechápu. Kdybych chtěl zjistit informace o nastavení serveru, není nic lehčího než si ty proměnné prostě jednotlivě vypsat. Dá to práci, ale kdybych to už chtěl zneužít, tak myslím, že mě to neodradí. Stejně tak safe_mode, allow_url_fopen, povolení mod_rewrite přes .htaccess, omezení funkcí pro práci se soubory, tohle všechno je jen část výčtu věcí u kterých webhosteři škrtají, zakazují nebo omezují, a co hlavně, znemožňují rozumnou práci a běh skriptu na hostingu. Asi je to naivní sen, ale doufám, že přijde čas, kdy si člověk nebude muset vybírat ze světlých českých vyjímek, kde člověku ještě s nastavením serveru vyjdou vstříc a nebude se muset koukat po zahraničních, často i řádově za stejnou cenu levnějších, řešeních. Pro úplnost, zmíněný hosting je gringo.cz a zde je odkaz na téma na fóru.