Pár měsíců s Raspberry Pi

posted 21.09.2012

Nákup a příprava

Objednával jsem hned z první várky předobjednávek u Farnellu. Už jsem si kupoval věci na internetu s lepším pocitem, e-shop mají zmatený, částečně přeložený a chvílema jsem tápal. Každopádně i se zpožděním (kvůli chybějící certifikaci) jsem někdy v květnu dostal poštou nenápadnou obálku. Přišel v plastovém pytlíku v papírové krabičce. Žádné příslušenství, návody nebo doprovodné materiály v balíku nehledejte. Pro většinu cílovky ani potřeba nebudou, Quick Start je vcelku jednoduchý a je jen otázkou mít doma správné periferie. Určitě bych zde věnoval pozornost dvěma věcem, tou první je adaptér do sítě. Velmi pravděpodobně vám bude stačit vaše nabíječka na mobil, s levnějšími USB adaptéry jsou ale problémy. Pokud neudrží napětí i při větším odběru, Raspberry se může spontánně rebootovat nebo spadnout do kernel faultu. S tím souvisí i periferie, víž než dvě low-power USB zařízení RaspberryPi neutáhne, napájený USB hub může být nutností (koupil jsem tento sedmiportový a kromě toho, že dioda svítí jako o život, je super). Druhou věcí je SD karta, vzhledem k tomu, že systém z ní bootuje, nebal bych se vzít rychlejší (kupte si Class 10, nejsou tak drahé). Pak už jen stačí HDMI kabel od televize nebo monitoru, nepovinně Ethernet kabel a USB klávesnice.

Raspbian

Jako první jsem na kartu flashnul připravený Debian balíček. Startuje svižně, reakční doba rychlá. Obsahuje zhruba to, co standardní čistý Debian. Po spuštění si pusťte přibalený raspi-config - zapněte si vzdálené SSHčko, polaďte si rozdělení RAM mezi ARM a GPU, zarovnání obrazovky a další potřebné věci. Příjemně mě překvapilo, že 95% programů, které jsem přes apt-get instaloval, mělo zkompilované balíčky pro ARM, architekturu, na které RaspberryPi běží. Bohužel není pravidlem, že by šlo většinu programů kompilovat bez problému na ARM. Navíc i pokud ano, Raspberry Pi není žádné dělo co se procesoru týče, a při větších věcech si budete muset jít udělat kafe/jídlo/se vyspat. Jde se přihlásit do Xek, ale není to žádná slává. Zkusil jsem to jednou či dvakrát a začal pracovat se vším přes konzoli. Další na řadu přišla zkouška přehrávání, už před vydáním se výrobci kasali, že zvládne FullHD přehrávání a nakonec tomu tak doopravdy bylo. Pro spouštění jsem použil omxplayer. Dokumentace není žádná sláva, poradí si ale s běžnými kodeky a např. online rádio přes AAC taky jede. Pro MPEG-2 podporu je potřeba si dokoupit licenci pro kodek, která se jim už nevešla do rozpočtu. Kromě pouštění filmů a hudby jsem vyzkoušel spustit Apache v minimální konfiguraci s PHP i databází - vše stabilní. Dlouhodobá stabilita byla horší, nepravidelně systém padal s kernel panicem not syncing: Fatal exception in interrupt, nebyl jsem ale sám. Postupně s upgradama firmwaru a kernelu mi všechny podobné potíže zmizely. Zatím neprozkoumaným lákadlem je pro mě univerzální GPIO konektor, zatím jsem ale spíš ve fázi nápadů co s tím. Na půdě mám starou modelovou železnici, a udělat ovládací panel v Pythonu by mohla být sranda.

Raspbmc

Druhým pokusem bylo flashnutí varianty XBMC sestavenou přímo pro Raspberry Pi. O instalaci si najdete vše na jejich webu, ode mě jen opět to, že to trvalo jen chvilku a jen první boot trval déle kvůli systémovým aktualizacím. Raspbmc nabootuje do pěkného rozhraní, reakční doby jsou ok, chvílema je ale poznat, že nejede na úplně silném stroji a přechody mezi sekcemi se zadrhnou. Vše co byste normálně doinstalovali do XMBC funguje i zde, mezi nimi i sada užitečných českých plug-inů. Nakonfiguroval jsem si celkem tři zdroje dat - přímo na kartě, přes USB disk a přes smbclient na Windows share. Všechny tři cesty fungovaly pěkně, pomocí scraper pluginů si systém načetl metadata a pěkně zkategorizoval.

Závěrem

dva slabé mínusy co mě napadají
  • slabší procesor
  • nestabilní začátky
a velká spousta plusů
  • parádný výkon pro video
  • minimální nároky na napájení a zapojení
  • velikost (tohle je fakt paráda, je veliký jako kreditní karta s přečuhujícími konektory)
  • cena - za 800 + 500 za znovu využitelné příslušenství to rozhodně nejsou vyhozené peníze
  • motivace proto vyzkoušet si něco nového
  • další hračka do domácnosti