Jižní Grónsko - ledovec

posted 16.09.2008

Grónský pevninský ledovec je druhý největší na světe. Uvádí se, že kdyby roztál, hladina světových moří by se zvedla o šest metrů. Kdyby se ledovec rozřezal na stejně veliké ledové kostky, na každého člověka na zemi by vyšla krychle o hraně 80 metrů, to je přes půl milionu krychlových metrů ledu. Ledový fjord Qoroq

Ledovec má mnoho splazů do moře i na pevninu, v letním období lze pozorovat efektní představení když se z ledovce utrhávájí obrovské kusy ledu. Za tímto se častěji jezdí více na sever, k městu Illulissat.

Pokud navštívíte okolí Narsarsuaqu, určitě si nenechte ujít tříhodinový pochod k pevninskému splazu ledovce, který se nazývá Kiagtut Sermiat. Za dobrých podmínek lze vstoupit i na ledovec, je ale možné, že bude nutné trochu přelézt po skalách a najít bezpečný přechod nad průrvou mezi ledovcem a pevnou zemí. Za pohled také stojí ledový fjord Qoroq, kam ustí druhé rameno splazu, na který lze jít z Narsarsuaqu, loď vás sveze kousek do fjordu a proplouváte mezi obrovskými ledovými krami.

Seriál o Jižním Grónsku

comments powered by Disqus