Jižní Grónsko - Vikingové
Vikingové a jejich odkaz vás budou provázet po celé vaší cestě Jižním Grónskem, nachází se zde několik lokalit s původními vikinskými ruinami, které stojí za zhlédnutí. Vikingové Grónsko poprvé spatřily v roce 982 z lodě Erika Rudého. Ten sem byl donucen uprchnout poté, co byl odsouzen k vyhnanství za několikanásobné zabití na Islandu, který byl tou dobou osídlen Vikingy. Erik objevil prázdnou zemi bez obyvatelstva a zemi nazval Grønland - tedy „Zelená země“, aby nalákal další osadníky.
Jeho záměr se mu povedlo uskutečnit a o čtyři roky později, roku 986 bylo z Islandu vypraveno 25 lodí s osadníky, kteří měli zkultivovat a obsadit tuto zemi. Přestože dorazilo něco přes polovinu lodí - uvadí se 14, Vikingové se zde usadili a zůstali tu něco přes 400 let.
Erik Rudý si vybral pro svůj statek místo blízko dnešního Qassiarsuku a nazval ho Brattahlid. Není bez zajímavosti, že právě zde byl pravděpodobně založen první kostel v Novém světe (kontinentálně je Grónsko součást Ameriky). Křešťanství se zde rychle rozšířilo už začátkem 11. století. Dnes v Brattahlidu naleznete zbytky základů kostela, hřbitova a hospodářských budov.
Nejznámější jsou pak ruiny v Hvalsey, které leží zhruba na půl cesty mezi Igaliku a Qaqortoqem a pravidelně k nim v létě z Qaqortoqu přijíždí loď z turisty. Rozkládala se zde velka osada, která byla obydlena po několik generací. Rozdíl oproti jiným ruinám je jejich zachovalost. Z kostela, který stál uprostřed statku se zachovali obvodové zdi a je možnost podrobně pozorovat jak Vikingové tehdy v Grónsku stavěli. Kostel je datovaný zhruba k roku 1300. Jsou zde také patrné základy obytných místnosti a hospodářských budov. Poslední zmínka je z roku 1408, kdy se zde konala obrovská, tři týdny trvající svatba, hosté přijeli z Islandu a někteří se vrátili až po roce. Od té doby už není o nich jediná zpráva a zmizení Vikingů je obestřeno velkým tajemstvím.
Mezi další menší ruiny lze zařadit Dyrnes u Narsaqu nebo Gardar u Igaliko. Obzvláště Gardar je zajímavý, v tomto místě totiž bylo zřízeno s podporou norského krále biskupství, což ukazuje na silný vliv křesťanství mezi seveřany.
Jak už bylo naznačeno, o osudu Vikingů se toho ví málo. Koncem 15. století končí poslední zmínky o tamním osídlení a existuje několik teorií, které vysvětlují odchod nebo zmizení osadníků. Příčiny mohou být klimatické, existuje také teorie, která říká, že vikingy napadly angličtí piráti nebo že bojovali s místními Inuity.
V roce 1721 přistál na březích Grónska misionář Hans Egede, velmi známa postava v Grónsku. Věřil, že původní obyvatele stále žijí v místech jako jsou Hvalsey. Místo nich našel ale pouze Inuity a začal být jednou z klíčových postav novodobé christianizace země.